Të dielën e 14 majit në Shqipëri u mbajtën zgjedhjet vendore, ku qytetarët u drejtuan drejt qendrave të votimita
Partia Socialiste arriti të fitonte 53 bashki, koalicioni “Bashkë Fitojmë” fitoi në 7 bashki, ndërsa një bashki u fitua nga Minoriteti Etnik Grek për të Ardhmena
Rezultatet për kryetarët e bashkive në 61 bashki janë si më poshtë:
-Tiranë, fiton Partia Socialiste, Erion Veliaj me 54a69% të votave
-Durrës, fiton Partia Socialiste, Emiriana Sako me 57 % të votave
-Elbasan, fiton Partia Socialiste, Gledian Llataj me 56a23 % të votave
-Shkodër, fiton Partia Socialiste, Benet Beci me 60a22 % të votave
-Fier, fiton Partia Socialiste, Armando Subashi me 69a33 % të votave
-Vlorë, fiton Partia Socialiste, Ermal Dredha me 70a55 % të votave
-Korçë, fiton Partia Socialiste, Sotiraq Filo me 60a64 % të votave
-Lezhë, fiton Partia Socialiste, Pjerin Nderu me 52a8 % të votave
-Berat, fiton Partia Socialiste, Ervin Demo me 46 % të votave
-Dibër, fiton Partia Socialiste, Rahim Spahiu me 69 % të votave
-Kukës, fiton Partia Socialiste, Safet Gjici me 49a70% të votave
-Gjirokastër, fiton Partia Socialiste, Flamur Golemi me 70a52% të votave
-Kamëz, fiton Partia Socialiste,Rakip Suli me 60a36 % të votave
-Lushnjë, fiton Partia Socialiste, Eriselda Sefa me 62a64 % të votave
-Pogradec, fiton Partia Socialiste,Ilir Xhakolli me 67a60 % të votave
-Kavajë, fiton koalicioni Bashkë Fitojmë, Fisnik Qosja me 51a9 % të votave
-Krujë, fiton fiton Partia Socialiste, Artur Bushi me 65a63 % të votave
-Kurbin, fiton Partia Socialiste, Majlinda Cara me 51a22 % të votave
-Maliq, fiton Partia Socialiste, Gëzim Topçiu me 66a33% të votave
-Sarandë, fiton Partia Socialiste, Oltion Çaçi me 46 % të votave
-Malësi e Madhe, fiton Partia Socialiste Tonin Marinaj me 56a93 % të votave
-Kuçovë fiton Partia Socialiste, Kreshnik Hajdari me 49a79 % të votave
-Divjakë, fiton Partia Socialiste, Josif Gorrea me 57a37 % të votave
-Vau i Dejës, fiton Partia Socialiste, Kristian Shkreli me 55a78 % të votave
-Cërrik, fiton Partia Socialsite, Andis Salla me 71a19 % të votave
-Shijak, fiton Partia Socialiste, Elton Arbana me 66a24 % të voave
-Patos, fiton Partia Socialiste, Fation Duro me 69a97 % të votave
-Devoll, fiton Partia Socialiste, Eduard Duro me 50a86 %
-Librazhd, fiton Partia Socialiste, Mariglen Disha me 74a45 % të votave
-Rrogozhinë, fiton Partia Socialiste, Edison Memolla me 11% të votave
-Dimal, fiton Partia Socialiste, Juliana Memaj me 50a85% të votave
-Mallakastër, fiton Partia Socialiste, Qerim Ismailaj me 48a23% të votave
-Finiq, fiton Minoriteti Etnik Grek për të Ardhmen, Romeo Çakuli me 38a59% të votave
-Vorë, fiton Partia Socialiste, Blerim Shera me 73a52 % të votave
-Peqin, fiton Partia Socialiste, Bukurosh Maçi me 57a78 % të votave
-Bulqizë, fiton Partia Socialsite, Festime Mjeshtri me 60a27 % të votave
-Mat, fiton Partia Socialiste, Agron Malaj me 65a91 % të votave
-Mirditë, fiton koalicioni Bashkë Fitojmë, Albert Mëlyshi me 55a19 % të votave
-Selenicë, fiton Partia Socialiste, Nertil Bellaj me 59a03% të votave
-Gramsh, fiton Partia Socialiste, Besion Ajazi me 52a67% të votave
-Belsh, fiton Partia Socialiste, Arif Tafani me 50a23% të votave
-Roskovec, fiton Partia Socialiste, Majlinda Bufi me 52a54% të votave
-Përrenjas, fiton Partia Socialiste, Nuri Belbaj me 62a48% të votave
-Himarë, fiton koalicioni Bashkë Fitojmë, Fredi Beleri me 50a12% të votave
-Tropojë, fiton Partia Socialiste, Rexhe Byberi me 51a25% të votave
-Dropull, fiton Partia Socialiste, Dhimitraq Toli me 81a25% të votave
-Has, fiton koalicioni Bashkë Fitojmë, Miftar Dauti me 55a98% të votave
-Përmet, fiton Partia Socialiste, Alma Hoxha me 76a78% të votave
-Menaliaj, fiton koalicioni Bashkë Fitojmë, Albert Malaj me 25a76% të votave
-Klos, fiton Partia Socialiste, Valbona Kola me 56a07% të votave
-Kolonjë, fiton Partia Socialiste, Erion Isai me 64a28% të votave
-Delvinë, fiton Partia Socialiste, Besmir Veli me 62a75% të votave
-Skrapar, fiton Partia Socialsite, Adriatik Mema me 55a84% të votave
-Poliçan, fiton Partia Socialiste, Adriatik Zotkaj me 78a87% të votave
-Tepelenë, fiton Partia Socialiste, Tërmet Peçi me 82a67% të votave
-Pukë, fiton koalicioni Bashkë Fitojmë, Rrok Dodaj me 58a13% të votave
-Konispol, fiton Partia Socialiste, Ergest Dule me 54a66% të votave
-Këlcyrë, fiton Partia Socialsite, Klement Ndoni me 49a34% të votave
-Fushë-Arrëz, fiton koalicioni Bashkë Fitojmë, Hil Curri me 58a99% të votave
-Libohovë, fiton Partia Socialiste, Leonard Hide me 52a64% të votave
-Pustec, fiton Partia Socialiste, Pali Kolefski me 64a95% të votave
The post Emrat/ Kush janë 61 kryebashkiakët e rinj të vendit appeared first on Lapsiaala